Kdo jsme?

MetalGate vznikl v červnu 2008 jakožto středně velký festivalový projekt zaměřený na žánr heavy metal, jehož cílem bylo vyplnit prostor mezi menšími akcemi a velkými festivaly tohoto žánru v České republice. Záhy se nicméně ukázalo, že kromě nových koncertních platforem potřebuje český metal, coby okrajový hudební žánr, komplexnější pomoc v oblastech typických pro hudební průmysl, tzn. především vydavatelská činnost, produkce, distribuce, propagace.

Vzhledem k našemu srdečnímu vztahu k tomuto žánru jsme se rozhodli pokusit se právě takovouto systematickou podporu poskytnout, což vedlo k transformaci festivalu MetalGate v MetalGate Productions & Records, tedy značku zastřešující veškeré naše aktivity a projekty. Aktuálně působíme ve třech hlavních oblastech: a) vydávání českých metalových alb (MetalGate Records), b) distribuce českého a zahraničního metalu (MetalGate e-shop), c) vydávání knih s metalovou tématikou (MetalGate Publishing). Zkrátka a jednoduše, snažíme se kultivovat český metalový underground, jak nejlépe dovedeme.

 

A o co nám jde?

Je-li kultura jakýmsi duševním obrazem lidstva, tak potom by měla být stejně rozmanitá jako lidstvo samo. Tudíž ke každému mainstreamu musí existovat bezpočet alternativ, aby se předešlo sterilní uniformitě. Hudba v tomto není výjimkou, a proto je existence metalu důležitá, jelikož právě tento žánr dokáže být velmi silnou a živelnou alternativou, dá-li se mu k tomu příležitost. O to víc je smutné, že po více než dvaceti letech od pádu totality v České republice, totality, která se vyznačovala právě potlačováním všeho, co bylo jiné, je metal vnímán v celospolečenském měřítku stále z větší části jakožto cosi negativního a potenciálně nebezpečného, ačkoliv pro to není sebemenší důvod. Jelikož máme metal nejen rádi, ale jsme též přesvědčeni, že jeho existence má svůj smysl, má pro nás smysl i jeho podpora, ať už se jedná o jakoukoliv formu či rozsah. Byli bychom rádi, kdyby tato naše iniciativa, která tvoří základní kámen MetalGate Productions & Records, přispěla k tomu, že metal v České republice konečně získá své právoplatné místo na slunci.